Masážní baňkování: Jak pomocí cuppingu bojovat s celulitidou efektivně

Všimli jste si, jak na Instagramu i ve fitku všichni řeší celulitidu? Některé produkty slibují zázraky, ale někdy stačí zkusit něco, co znaly už naše babičky a co si přitom snadno vezmete domů – masážní baňkování. Tahle metoda, která je populární v Asii už tisíce let, má dnes čím dál větší podporu i mezi západními odborníky. A oproti drahým krémům má jednu zásadní výhodu: účinky opravdu vidíte a zažijete na vlastní kůži. Doslova. Kdo by nechtěl hladší stehna nebo pevnější bříško – zvlášť teď v létě, kdy je plavková sezóna v plném proudu?

Co je masážní baňkování a proč by mělo zajímat právě tebe

Baňkování (neboli cupping) se dostalo do povědomí hlavně díky sportovcům, kteří se s modrofialovými kolečky na zádech často objevují v televizi. Ve skutečnosti je princip ale mnohem jednodušší, než by se na první pohled zdálo. Gumová nebo skleněná baňka přiložená na kůži vytvoří podtlak, díky kterému se pokožka mírně nasaje do baňky. Tím se rozproudí krevní a lymfatický oběh, což prospívá nejen cévám, ale hlavně právě povrchové tukové vrstvě a pokožce. Je fascinující, že první zmínky o baňkování sahají až do doby dynastie Tang (618–907 n. l.), kdy se využívalo na řešení bolestí a otoků. Ale v posledních letech se ukázalo, že tahle tradiční metoda parádně zabírá i na zpevnění a zjemnění pokožky tam, kde trápí pomerančová kůže – tedy celulitida.

Kdo je typickým klientem baňkování? Není to otázka věku ani váhy – ženská pokožka je náchylnější k celulitidě prostě proto, že máme jinak uspořádaná tuková a kolagenová vlákna. Není tedy výjimkou, že s celulitidou bojují i štíhlé holky. Nepřátelská pomerančová kůže se nejčastěji objevuje na stehnech, zadečku, břiše a pažích. Právě na tyhle partie “chodí” masážní baňky nejvíc. Baňkování pomáhá “rozbít” tuková ložiska tím, že stimuluje mikrocirkulaci a odvádění toxinů i přebytečné vody pryč z podkoží.

Jak masážní baňkování působí na celulitidu

Chcete vědět, co se vlastně s vaším tělem při masáži baňkami děje? Představte si, jak si šálkem silného pressa ráno „nakopnete“ organismus. Podobně baňka na stehně rozproudí krev a limfu, čímž povzbudí přísun kyslíku do podkoží. Tukové buňky i pojivová tkáň dostávají doslova energetickou dávku. Právě tento proces je zásadní pro boj s celulitidou. Když je krevní i lymfatický oběh zpomalený, vznikají otoky, pokožka se ztenčuje a objevují se nehezké dolíčky. Intenzivní podtlak spodní vrstvy pokožky prokrví, uvolní tukové buňky a zrychlí odbourávání odpadních látek.

Výsledek? Po pravidelné masáži, třeba obden během jednoho měsíce, můžete pozorovat, že kůže je prokazatelně jemnější, pevnější a pružnější. Lékařská studie zveřejněná v roce 2015 v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine dokonce doložila, že už po 10 ošetřeních baňkami se snižuje povrchová tkáňová tuhost a zlepšuje vzhled pokožky u 85 % žen ve studii. Jistě, nejsou to úplně zázraky na počkání, ale rozdíl je zkrátka vidět. Přibývá také fyzioterapeutek, které mají baňkování zařazené mezi hlavní procedury pro péči o ženskou pokožku.

V důsledku masáže může docházet také ke zmenšení obvodu stehen nebo boků – většinou nejde o tuk, ale hlavně o odvedení přebytečné vody. Pro zajímavost, běžný úbytek bývá 1-3 cm po měsíci pravidelné domácí masáže. Není to však jen o centimetrech, ale i o kvalitě pokožky – pro mnoho žen možná ještě důležitější aspekt.

Frekvence masážePočet ošetřeníZaznamenané zlepšení (%)
2x týdně1060
3x týdně1085
Každý den2090
Domácí baňkování: Jak začít bezpečně a efektivně

Domácí baňkování: Jak začít bezpečně a efektivně

Doma baňkovat? Jasně, jde to, jen je potřeba vědět jak na to – zvlášť pokud s tím začínáte. Dobré je začít s měkkými silikonovými baňkami, které v drogeriích nebo na internetu stojí kolem dvou stovek. Před každou masáží si dejte sprchu a na ošetřovanou oblast použijte trochu mastnějšího oleje – třeba mandlového nebo kokosového. Baňku jemně přitlačte ke kůži, pustí se sama, a pomalými pohyby ji táhněte po pokožce. Nejčastěji odspoda směrem nahoru, podle průtoku lymfy.

Pokud to nikdy nezkoušíte, začněte s krátkými masážemi do pěti minut na partii, aby si tělo zvyklo. S časem můžete prodlužovat a udělat si i menší rituál, třeba při sledování seriálu, když Radek kouká na pohádky. Samozřejmě, baňkování není pro každého – vyhněte se mu, pokud máte křečové žíly, těhotenství, nebo kožní problémy v místě aplikace. Mrkněte na konkrétní časté chyby a tipy na úspěšnější masáže podle toho, co fungovalo u mě i kamarádek:

  • Zkuste střídat intenzitu podtlaku – občas stačí jemnější baňkování, silný podtlak totiž může být bolestivý a na citlivé kůži může vytvořit modřiny.
  • Vždy masírujte směrem k srdci – to podpoří efektivní odvod lymfy.
  • Nesahejte na baňky mastnýma rukama – hrozí vyklouznutí a pád, a baňka pak může prasknout nebo zranit pokožku.
  • Pokud je pokožka citlivá, zkuste baňkování ob den a sledujte reakce těla.
  • Na první aplikaci použijte menší baňky, například na stehna, a až si zvyknete, vyzkoušejte i větší na břicho nebo boky.
  • Po masáži můžete pokožku prohřát sprchou nebo zahřátým ručníkem, což ještě víc povzbudí krevní oběh.

Tip: Pokud chcete ještě silnější efekt, zkombinujte baňkování s kartáčováním nasucho. Suchý kartáčování hlavně ráno před sprchou pokožku krásně prokrví a pokud hned poté uděláte „baňkovou seanci“, podpoříte efekt dvojitě.

Mýty, fakta a odborné studie o baňkování na celulitidu

Na internetu najdete stovky zázračných fotek “před a po”, spoustu příběhů i protichůdných názorů. Takže – co je skutečně pravda podle studií a praxe? Odborné zdroje (např. německý Institut für Prävention und Nachsorge) potvrzují, že mechanická stimulace pomocí baněk zlepšuje elasticitu pokožky lépe než běžné krémy nebo elektronické masažéry. Důležité je pochopit, že celulitida nikdy úplně nezmizí – je to prostě přirozená součást ženského těla.

Pro skeptiky: V roce 2018 proběhla studie univerzity v Istanbulu zabývající se vlivem masážního baňkování na stehna žen ve věku 20–40 let. Výsledkem bylo zlepšení pružnosti a snížení viditelnosti celulitidy až u dvou třetin účastnic už po pěti týdnech. Odborníci zdůraznili, že efekt je nejlepší u pravidelného masírování a pokud si péči spojíte i s pitným režimem a omezením sladkostí.

Zdá se vám to pořád málo konkrétní? Přidám vlastní zkušenost z doby po druhém porodu: Baňkování jsem kombinovala s rychlou chůzí a úpravou jídelníčku (hlavně přidat zeleninu místo pečiva k večeři). Po třech týdnech se obvod stehen zmenšil o 2 cm a pokožka na stehnech opravdu zjemněla. Podobné zkušenosti potvrzuje i má kamarádka Eva, která na baňkování nedá dopustit kvůli úlevě od otoků na nohou po práci.

Tady je výběr známých mýtů, které je dobré nebrat vážně:

  • „Bolest rovná se účinnost“ – Nesmysl. Baňkování má být příjemné, ne bolestivé. Pokud bolí, snižte podtlak.
  • „Baňkování stačí jednou za čas“ – Pravidelnost je základem, jinak efekt rychle odezní.
  • „Každý zvládne baňkování sám“ – Ze začátku je fajn poradit se s terapeutem, hlavně u citlivé nebo problematické pokožky.
  • „Všechny baňky jsou stejné“ – Rozdíl mezi levnými a kvalitními může být opravdu v materiálu i účinnosti.

Fakta jsou jasná. S baňkováním se nevyřeší vše. Ale jestli hledáte něco, co má skutečný dopad na kvalitu pokožky, a jste ochotní pravidelně investovat pár minut dvakrát týdně místo drahých procedur, je to velmi smysluplná volba.

Tipy na zlepšení výsledků a nejčastější otázky kolem baňkování

Tipy na zlepšení výsledků a nejčastější otázky kolem baňkování

Chcete ještě víc vytěžit z masážního baňkování? Nestačí jen „přejet“ stehna baňkou na rychlo. Abyste se dostali k viditelným výsledkům, zkuste promyslet kombinaci několika věcí, které už běžně děláte. Malé úpravy v režimu dokážou výsledky znásobit nebo alespoň pomoci efekt déle udržet.

  • Pijte hodně vody – proč? Po baňkování se totiž uvolňují toxiny a ty je potřeba vyplavit, ideální je čistá voda nebo jemný bylinný čaj.
  • Vyhněte se horké koupeli těsně po baňkování – zbytečně pokožku podráždíte.
  • Nemasírujte na prázdný žaludek – po lehké snídani je kůže pružnější a připravenější na masáž.
  • Kombinujte baňkování s plaváním, svižnou chůzí nebo jízdou na kole, aby se posílil účinek.
  • Vsaďte na kvalitní masážní oleje – postačí obyčejný dětský olej nebo mandlový, ale pár kapek esenciálního olejíčku z grapefruitů může účinky ještě vylepšit, věřte mi.

Ptáte se, kdy to vzdát? Pokud do týdne až dvou uvidíte drobné modřiny, je to běžné, ale pokud přetrvávají modřiny nebo bolest, pauzu si určitě dejte. A nejčastější otázka? Jak často masáž opakovat. Zkušenosti i studie potvrzují, že ideální je masážní baňkování dělat dvakrát až třikrát týdně po 15–20 minutách na partii.

A co pokud nemáte čas? I pár minut týdně dokáže pokožku osvěžit a zpevnit, jde hlavně o to vydržet, nenechat se odradit drobnými nepohodlími na začátku a hlavně se radovat z toho, co tělo dokáže. Já sama baňky tahám všude, ani o dovolené na ně nezapomínám. S trochou trpělivosti se výsledky dostaví – a nejde jen o vzhled, ale i o příjemný pocit z péče o sebe. A to za tu námahu fakt stojí.

Napsat komentář