Masáž shiatsu: Co o ní říkají vědci?

Úvod do světa masáže shiatsu

Shiatsu, tradice, která sahá až do starověkého Japonska, je skvělý způsob, jak se zrelaxovat, obnovit energii a zlepšit celkové zdraví. Představte si, že jsem vás právě pozvala do světa, kde se váš den nezačíná kávou, ale pohodovou seancí shiatsu. Co na to říkáte? Shiatsu, podobně jako můj roztomilý kocour Tobiáš, může vzbudit pocit pohody a bezpečí. Bez ohledu na to, jak hektický je váš den, shiatsu má sílu přinést vám chvilku klidu a odpočinku. Odbourává stres a pomáhá tělu lépe se zvládat s některými zdravotními problémy. Není to jen masáž, je to nový způsob, jak oživit tělo a mysl.

Shiatsu je založený na principu, že každý má svou vlastní energii, která proudí skrze tělo a napájí všechny orgány a systémy. Když je tato energie blokována nebo vyčerpána, může to vést k nepohodlí a nemoci. Shiatsu pomocí jemných tlaků a manipulace s tělem pomáhá rozproudit blokovanou energii a vytváří prostor pro léčení.

Kdo říká, že masáž shiatsu funguje?

Nepochybujte, nejsem jediná, kdo věří v sílu shiatsu. Existují vědecké studie, které prokazují její účinnost. Vědci po celém světě studovali tuto techniku a přišli k závěru, že shiatsu může skutečně pomoci zmírnit bolest, zlepšit kvalitu spánku a snížit stres. Může mi někdo prosím vysvětlit, proč bychom to nezkusili?

Ve skutečnosti, výzkum zveřejněný v Journal of Alternative and Complementary Medicine ukázal, že shiatsu může být účinný při léčení migrén, bolesti v kříži a dokonce i při revmatoidní artritidě. Dále, zastánci shiatsu tvrdí, že tato technika může zlepšit trávení, posílit imunitní systém a dokonce zlepšit pocit štěstí. Kdo by nechtěl větší pocit štěstí, že?

Naučte se techniky shiatsu doma

Stáváte se nadšenými? Já také! Proto jsem se rozhodla vám ukázat, jak si můžete trochu tohoto štěstí přivodit i ve svém vlastním domově. Ne, nemusíte být profesionální masér, abyste mohli shiatsu praktikovat. S trochou praxe a pevnými rukama (a prsty) můžete tuto techniku zvládnout a stát se vaším vlastním shiatsu terapeutem. Zní to neuvěřitelně, že?!

Nemusíte začínat od nuly. Existuje spousta zdrojů, které vám mohou pomoci naučit se základy shiatsu. Začněte třeba s online videi nebo knihami na toto téma. A nezapomeňte, pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, je dobré se před zahájením cvičení poradit s lékařem.

Zajímavosti o shiatsu, které jste možná nevěděli

Jak řekl slavný Albert Einstein: „Pouhé vědomosti nejsou vůbec tak zábavné jako tajemství." Mám pro vás tedy pár zajímavostí ohledně shiatsu, které možná nevíte.

Shiatsu se nepraktikuje pouze u lidí. Uhádli jste správně. Existuje dokonce i shiatsu pro zvířata. Pokud jste vlastníkem domácího mazlíčka, jako jsem já (pamatujete, můj milovaný Tobiáš?), můžete se naučit, jak provádět shiatsu masáže na svých chlupatých přátelích. Taková masáž může zlepšit jejich zdraví, uvolnit je a dokonce zlepšit jejich náladu. Můj Tobiáš to zbožňuje!

Také jste možná slyšeli o shiatsu masážích prováděných na stole. Ale věděli jste, že tradiční shiatsu se provádí na podlaze na matraci zvané futon? To dává terapeutovi větší manévrovací prostor a umožňuje hlubší a efektivnější tlak. Kdo by si chtěl po seanci shiatsu lehnout na pohovku, když může mít vlastní futon, že?

Konečně, nechte mě s vámi podělit o malou perličku z mojí vlastní zkušenosti. Může se zdát, že shiatsu je soustavné tlačení a dráždění těla, ale ve skutečnosti je to více o intuitivním naslouchání tělu. Když jsem začala se shiatsu, musela jsem se naučit „poslouchat" své tělo a „cítit" energii, která v něm proudí. A víte co? Byla to jedna z nejlepších cest, kterou jsem v životě podnikla.

Napsat komentář