Jak tape funguje: Všechno o tejpování, účincích a použití

Možná jste už někdy zahlédli někoho, jak nosí na těle barevné pásky, které vypadají téměř jako sportovní tetování, ale překvapivě to není žádná módní záležitost. Řeč je o tape, tedy tejpování. Tuhle metodu si oblíbili sportovci, fyzioterapeuti i laici hledající úlevu od bolestí či větší stabilitu kloubů. Jenže jak vlastně tape funguje? Proč má několik barev? Je to opravdu účinné, nebo jen placebo? Do světa tejpování vstupuje čím dál víc lidí – někdy po úrazu, jindy jako prevenci. Překvapí vás, že první tejpovací pásky vznikly teprve v 70. letech, a přesto se už dnes najdou nejenom v lékárně, ale i v každém sportovním batohu.

Co je to tape a jak vzniklo tejpování?

Tejpování, nebo také kinesiotaping, se poprvé objevilo v Japonsku díky doktoru Kenzo Kasemu. V roce 1979 přišel s nápadem, že pružná páska napodobující vlastnosti lidské kůže může pomoci nejen fixovat svaly a klouby, ale také podpořit hojení a zmírnit bolest. Začátky byly opatrné. Když se objevily první modré a růžové pásky, málokdo věřil, že se z nich stane globální fenomén, který v 21. století uvidíte i na olympiádě. Dnes tejpují nejen atleti, ale i maminky s bolavými zády, nebo děti s plochými nohami.

K výrobě se používá bavlna a elastická vlákna. Tape je z 80 % pružný v podélném směru – právě tahle elasticita je naprostý základ, díky kterému páska neomezuje pohyb, ale přitom poskytuje oporu. Lepidlo bývá hypoalergenní akrylátové, aktivuje se zahřátím od pokožky. Zajímavost? Když správně nasadíte pásku, vydrží několik dnů, a můžete se s ní i sprchovat. Barevné varianty? Jen kosmetická záležitost. Na účinku nezáleží, volba odstínu je spíš otázka vkusu nebo nálady.

Původně šlo hlavně o sport, pak se ukázalo, že tejpování může zmírnit akutní i chronické bolesti zad, krku nebo kolene. Právě univerzálnost byla důvodem, proč tejpování prorazilo tak rychle. První velký boom přišel v roce 2008 při olympiádě v Pekingu – tehdy tejpy zahlédla celá planeta.

Jak tape funguje: Mechanismus účinku

Tejpování není žádná magie – i když občas výsledky vypadají jako zázrak. Tape se lepí přímo na kůži a její základní trik spočívá v tom, že při natažení lehce zvlní pokožku. Tím se podkoží „odtáhne“ od svalů, což usnadní průtok lymfy a krve. Překvapivě jednoduchý mechanismus má několik efektů: urychluje hojení otoků, modřin, snižuje bolest a někdy dokonce zlepšuje vnímání pohybu.

Tape umí nabídnout čtyři hlavní účinky:

  • Stabilizace a podpora – například při výronu kotníku nebo zatejpování kolene. Páska svaly i klouby jemně drží, aniž by je znehybnila.
  • Zlepšení proudění lymfy a krve – napnutím páska uvolní tkáně, takže otok mizí dřív, tělo lépe odvádí metabolity a přichází úleva.
  • Snížení bolesti – tape stimuluje receptory v kůži, což teoreticky snižuje bolest cestou spinální brány.
  • Lepší propriocepce – mozek si díky kontaktu pásky lépe uvědomuje pohyb a polohu končetiny, což může pomoct při návratu po úrazu nebo v tréninku.

Výsledek samozřejmě záleží na správné aplikaci. Pokud pásku nalepíte špatně, nemusí se stát vůbec nic, nebo dokonce efekt opačný. Proto stojí za to poprvé tejpovat s terapeutem, později už si to většina lidí zvládne sama.

Jedna zajímavost – tape nikdy nemačká, netlačí, nemá působit jako škrtící obinadlo. Správná aplikace znamená maximálně 10–15 % napnutí. Na trhu najdete různé šířky: základ je 5 cm, pro menší klouby nebo děti se prodávají užší pásky kolem 2,5 cm.

Vědci samozřejmě nelení. Například studie z roku 2019 publikovaná v časopise Journal of Physiotherapy ukazuje, že tejpování může zrychlit vstřebávání krevního výronu až o třetinu.

Kde všude tape pomáhá a proč jej používají i nesportovci

Kde všude tape pomáhá a proč jej používají i nesportovci

Tape není jen pro sportovce. Jasně, hokejisté nebo volejbalistky si tejpováním chrání ramena i kolena docela běžně, ale páska udělá stejnou službu i běžnému člověku s bolavým zápěstím od práce na počítači. Často se s ní potkáte třeba u:

  • bolesti zad, skoliózy nebo zatuhnutí krčně-páteřní oblasti
  • tenisového lokte (epikondylitida)
  • syndromu karpálního tunelu
  • otoků po úrazech
  • bolavých křížů v těhotenství
  • proplácí ji i zdravotní pojišťovny v rámci rehabilitace

Existují dokonce i "lymfatické tejpy" s rozstřiženými konci pro jemnější oblast, nebo pásky speciálně určené pro těhotné maminky. Možností je hodně.

Oblast použitíNejčastější efektDoporučená délka aplikace
Koleno po úrazuStabilizace, snížení otoku3–5 dní
Tenisový loketSnížení bolesti3–4 dny
Lymfedém (otoky)Podpora lymfatického odtoku3–7 dní
Bolest zadOdlehčení svalů, úleva3–6 dní
Těhotenství (břicho, záda)Podpora, odlehčení4–7 dní

Proč tejp vůbec zkusit? Tape je jednoduchý, levný, vydrží několik dnů a téměř bez kontraindikací. Většinou nehrozí alergie nebo podráždění, páska je prodyšná a nijak neomezuje běžné aktivity. Pokud páska začne svědit nebo pálit, jednoduše ji sloupejte pod sprchou.

Další bonus – tejpování je vhodné i pro děti. Často pomáhá s plochou nohou nebo "vbočenými kotníky". Maminky oceňují, že děti na pásku dobře reagují a nestěžují si na bolest při jejím odstranění.

Jak správně aplikovat tape a tipy z praxe

Tejpování vypadá jednoduše, ale první pokusy bývají spíš elegantní pokusy o "moderní umění", než přesná terapie. Několik ověřených tipů vám ušetří nervy i peníze za zbytečně zkažené pásky:

  • Pokožku umyjte a odmastěte. Tape lepí nejlíp na čistou, suchou a hladkou kůži – někdo doporučuje i lehké oholení místa aplikace.
  • Pásku před lepením vždy sestřihněte do vhodného tvaru. Konec zaoblete, bude pak méně náchylný k odlepení v rozích.
  • Tejp nikdy nenatahujte až na maximum. Obvykle stačí napnutí v rozmezí 5–15 % – páska musí pružit, nesmí škrtit, ani táhnout.
  • Každý tejp má mít alespoň dva prsty dlouhé "kotvy" na začátku a na konci, které nebudete napínat. Ty drží pásku pevně na místě.
  • Po nalepení tape hladce přitlačte, aby se aktivoovalo lepidlo teplem těla. Nepoškubávejte ji hned poté, chvíli počkejte, než se přichytí.
  • Tejp vydrží 3 až 7 dní, ale pokud se začne odlepovat nebo v oblasti vznikne vyrážka, raději ji sloupněte dřív.

Kdo tejpuje poprvé, nebojte se obrátit na fyzioterapeuta. Existují i videonávody na Youtube, kde najdete postup skoro na každý sval nebo kloub. Velké chyby? Třeba když tejpujete "proti směru" svalových vláken – efekt se pak míjí účinkem. Ressetka nebo "marek" je také problém – pokud vám páska tvoří volné záhyby, tak aplikace není správná.

Tipy na kvalitní značky? Ze světových třeba Kinesio Tex, Temtex nebo česká značka Biomag. Cena pásky se pohybuje od 100 do 250 Kč za 5 m, takže jedna aplikace vyjde na pouhých pár korun.

Tejp se stal součástí řady domácích lékáren. Mimochodem, v Japonsku se tejpují dokonce i hlavy – na migrény. Experimenty v Německu ukázaly, že tejp umí zlepšit rozsah pohybu i u pacientů po výměně kolene. Ale vlastní zkušenost překoná stovky článků i studií – stačí vyzkoušet.

Napsat komentář