Jak indická masáž hlavy ovlivňuje vaše zdraví

O co jde u indické masáže hlavy

Jedním z největších pokladů z východní kultury je indická masáž hlavy. Vsadil bych se, že teď zrovna mnozí z vás přemýšlejí: indická cože? Ano, správně. Pojmy jako jóga nebo meditace nám již zcela zapustily kořeny do naší západní kultury. Ale co takhle indická masáž hlavy? To už je věda o něčem jiném! Tak se připravte, představím vám jeden z nejúčinnějších, ale zároveň nejméně známých způsobů, jak vylepšit své zdraví a podpořit svou obecnou pohodu.

Indická masáž hlavy, známá také jako Champissage, je jedna z nejstarších technik pozitivní manipulace s tělem, které má sbližovat tělo, mysl a duši. Má kořeny v Ayurvéda, tradičním indickém léčebném systému. Ukazuje se, že samotný termín "Champissage" je kombinací dvou slov - "champi", což znamená hlava, a "massage", což znamená masáž. Patrně můžete uhodnout, do čeho teď jdeme, že?

Vliv indické masáže hlavy na tělo

Indická masáž hlavy může přinést mnoho zdravotních výhod. To je dáno tím, že se zaměřuje na oblasti, kde se často hromadí stres a napětí - v hlavě, na krku, v obličeji a na ramenou. V důsledku toho může tato masáž účinně ulevit od bolesti hlavy, migrény, napjatého krku a ramen, stresu a úzkosti. Může také pomoci při problémech se spánkem a může zlepšovat koncentraci. Navíc pomáhá při odstraňování odpadních látek a toxinů z těla, podporuje krevní oběh a uvolňuje energii v těle.

Včera jsem šel, jak to občas dělám, na indickou masáž hlavy. Naposledy jsem měl masáž před dvěma týdny a uznávám, že už to začínalo být potřeba. Jakmile jsem se uvolnil a zavřel oči, cítil jsem, jak se ve mně vše uvolňuje. Připadal jsem si, jako by se celý svět zpomalil. Masérka začala jemně pracovat na mých ramenou, a pak se postupně přesouvala výše, až došla na vrchol mé hlavy. Byl to skutečně očistný zážitek. A víte, co je na tom nejlepší? Výsledky jsou okamžité. Hned po masáži jsem se cítil osvěžený, uvolněný a bylo mi mnohem lépe.

Postup masáže

Postup indické masáže hlavy je poměrně jednoduchý, ale přesto velmi účinný. Začíná se blízko šíje a přesouva se směrem vzhůru k temeni hlavy. Masér také manipuluje s rameny a krkem. Celé sezení obvykle trvá zhruba 30 - 45 minut.

Airvéda má pravidlo, že při masáži by se neměly používat žádné nástroje, a proto vše dělají rukama. Tlak, intenzita a doba trvání masáže samozřejmě závisí na potřebě konkrétního jedince. Někdy může být masáž mírná a relaxační, jindy silná a stimulující. I když je toto ošetření zpravidla bezbolestné, může to být trochu nepříjemné, pokud jste zvláště napjatí nebo máte v některých oblastech uzlíky.

Masáž a její vliv na vlasy

Indická masáž hlavy je známá také svým pozitivním vlivem na vlasy. Masáž hlavy a vlasové pokožky stimuluje průtok krve a může zmírnit mnoho problémů, jako je padání vlasů, šedivění nebo lupy. Indové věří, že pravidelné masáže hlavy mohou vést k hustým, zdravým a lesklým vlasům. Jejich argument je, že pokud jsou kořeny vašich vlasů zdravé, pak budou i vaše vlasy silné a zdravé. A věřte mi, v tomto případě jsou to experti par excellence! Už jste někdy viděli Inda s plešatou hlavou? No vidíte!

Abych byl upřímný, nikdy jsem nevěnoval svým vlasům příliš velkou pozornost. Ale když se mi začaly prořezávat první šediny, řekl jsem si, že je na čase se o ně začít více starat. A tak jsem začal navštěvovat indické masáže hlavy. Nyní po roce této pravidelné péče mohu s radostí prohlásit, že mé vlasy jsou zdravější, silnější a mám méně šedin! Myslím, že to je více než dostatečný důvod, abych pokračoval dále.

Vliv masáže na psychiku

Indická masáž hlavy se neomezuje pouze na fyzické prospěšné účinky, ale také může výrazně přispět k psychické pohodě. Při masáži se uvolňují endorfiny, které následně zvyšují naši náladu a působí proti stresu a úzkosti. Tím, že se zaměřuje na oblasti hlavy, které jsou často zatížené stresovými body, může tato masáž přinést hluboký pocit relaxace a klidu. Během sezení se často dostanete do stavu hluboké relaxace, který se podobá stavu meditace.

Při jedné masáži mi masérka řekla, že právě masíruje místo, které se v Airvédě nazývá "třetí oko". Toto místo se nachází uprostřed obličeje mezi obočím a je považováno za místo, kde se nachází naše šestý smysl. Z mého pohledu bylo tento zážitek nesmírně uklidňující a pocity, které jsem zažíval, byly velmi hluboké a osobní. Po masáži jsem se nejen cítil dobře, ale také to pozitivně ovlivnilo můj pohled na svět.

Na závěr bych chtěl poznamenat, že každý máme různé způsoby, jak se starat o své zdraví a pohodu. Ale co když by vám mohla pomoci něco tak obyčejného jako masáž hlavy? Nikdo z nás není stroj a všichni potřebujeme občas odpočinout a nabrat síly. Ať už máte stres v práci, bolesti hlavy nebo jen potřebujete trochu uvolnění, indická masáž hlavy může být účinným způsobem, jak se postarat o své tělesné a duševní zdraví. Já osobně nalezl v indické masáži hlavy svůj způsob, jak se postarat o své zdraví a pohodu. A vy?

Napsat komentář