Proč je masáž kojenců a batolat důležitou součástí péče o děti

Přínosy masáže pro dětskou pokožku

Možná jste se již někdy setkali s tvrzením, že kůže je naším největším orgánem. Právě proto je tak důležité se o ni řádně starat, a to platí dvojnásob pro naše nejmenší. Začít s masážemi můžete již od kojeneckého věku a strávit s dítětem tuto kvalitní dobu, kterou mu můžete celý život oplatit. Masáže pro miminka a batolata jsou důležitou součástí pečovatelské rutiny a mohou přinést řadu přínosů.

Posílení vazby mezi rodičem a dítětem pomocí doteku

Kytičky se snažíme zalévat aby rostly, naše milované mazlíčky krmit, abychom udrželi jejich sílu a zdraví, tak proč bychom se neměli stejně snažit o péči o naše děti? Masáž je dokonalým způsobem, jak vytvořit silnou vazbu mezi rodičem a dítětem. Samotný dotek je jedním z nejsilnějších nástrojů komunikace - dítě se cítí chráněné, milované a bezpečné. Vždyť kolikrát jste se sami uklidnili při dobrém objetí, že? Masáže totiž také zklidňují a posílí vazbu mezi rodičem a dítě. Dokážou lépe uvolnit napětí a uvolnit pocity úzkosti.

Podpora zdravého vývoje svalů a kostry

Věděli jste, že masáže mohou podporovat správný vývoj svalů a kostry vašeho dítěte? Je to tak. Pravidelné masáže pomáhají rovnoměrnému rozvoji svalů a kostí, podporují správnou polohu těla a mohou také přispět ke správnému nastavení držení těla a pohybu dítěte. A protože děti rostou jako z vody, je důležité jim tyto věci zajistit.

Masáž jako komunikace bez slov

Jak jsem již zmínil, komunikace je klíčovým prvkem masáže. Ačkoli nás jako dospělé často kouzlo tohoto ticha obchází, pro naše malé ratolesti je to přirozená cesta komunikace. Dítě poznává svět svými smysly a masáž je pro něj jedním z cest jak vnímat svůj vlastní tělo i svět kolem. A věřte, že když se vaše dítko začne smát během masáže, bude to ten nejlaskavější smích, který jste kdy slyšeli!

Medicínské výhody masáže

Nemusíte být znalec medicíny, abyste pochopili, že masáže mají mnoho léčebných vlastností. Masáže pomáhají stimulovat cirkulaci a lymfatický systém, mohou zmírnit bolesti bříška, pomoci při potížích s trávením, posilovat imunitní systém a pomáhají i při jiných zdravotních potížích. Je zřejmé, že masáže nejsou jen o relaxaci a "mazlení", ale mohou mít i skutečné zdravotní benefity.

Příprava na správné provedení masáže

Masáže mohou být skvělé, ale jak začít? Je několik věcí, které byste měli mít na paměti. Nejprve se ujistěte, že máte dostatek času a že budete moci být s dítětem bez rušení. Dále je dobré mít po ruce vše, co budete potřebovat - třeba hebkou deku, kvalitní dětský olej a teplé ručníky. Pak si prostě sedněte, položte dítě na klín a pomalu a jemně začněte masírovat. A věřte mi, vaše dítě bude nadšené!

Finální myšlenky

Možná jsou masáže pro děti novou myšlenkou pro některé z vás, ale doufám, že jsem vám ukázal, jak mohou být prospěšné. Není to jen způsob, jak se s dítětem více sblížit, ale také způsob, jak podpořit jeho zdraví a správný vývoj. A věřte mi, že tato malá investice času se vám mnohonásobně vrátí. Takže hurá na to, maminky a tatínkové, ať už je vaše dítě kojenec nebo batole, masáže jsou skvělým nástrojem k posílení vaší vazby a podpory zdravého vývoje vašeho maličkého.

Napsat komentář