Masáž po porodu: Jak efektivně podpořit zotavení a regeneraci

Úvod do světa masáží po porodu

Ah, masáže! Kdo by je neznal, že? Ten pocit, když vám zručné ruce pomalu hnětou unavené svaly, je jako brána do ráje. Ale přiznáme si to, maminky, po porodu potřebujeme tohle uvolnění možná ještě víc než kdy jindy. Porod je krásný, ale pojďme být upřímné – naše tělo si projde maratonem a poté potřebuje pořádnou péči, aby se dostalo zpět do formy. Já sama jsem si tím prošla a vhodně zvolená masáž byla pro mě po porodu skoro jako poslat tělo na dovolenou. A nejenže relaxuje, ale také podporuje zotavovací proces. V dnešním článku se podíváme na to, jak vám může masáž po porodu pomoci znovu získat síly a pocit pohody.

Důležitost masáže pro čerstvé maminky

Slyšely jste už někdy o tom, že masáže mohou urychlit zotavení těla po porodu? Jestli ne, tak vězte, že to není jen mýtus! Masáže napomáhají cirkulaci krve, uvolňují napětí a mohou podporovat i mentální pohodu. Všechny víme, jak vyčerpávající může být starost o novorozence, a vlastně i o sebe. Tělo je stále v režimu "opravujeme", zvláště pokud byl porod trošku náročnější. Masáží stimulujeme tkáně ke správné regeneraci a doslova si zaděláváme na lepší zítřky. U mě osobně masáže vykouzlily úsměv na tváři i když jsem byla úplně na dně únavou.

Kdy je ideální začít s masážemi po porodu

Možná se ptáte, kdy je vlastně ten "správný" čas začít s masážemi. No, pravda je taková, že to závisí na mnoha faktorech, jako je typ porodu a celkový stav vašeho zdraví. Běžně se doporučuje počkat alespoň několik týdnů, než se tělo trochu dá do kupy. Vždy je nejlepší se poradit s lékařem, který má přehled o vaší situaci. Já sama jsem počkala šest týdnů, než jsem odhodila všechny výmluvy a vlastně rozumové blokace a vykročila vstříc masážnímu stolu.

Výběr správného typu masáže

A teď trochu magie – jak vybrat ten správný typ masáže? Mnoho maminek nedá dopustit na švédskou masáž pro její uvolňující účinky, zatímco jiné preferují hlubší techniky, jako je sportovní masáž. Pak jsou tu masáže zaměřené právě na po-porodní období, které berou v potaz specifika tohoto jedinečného času. Podstata je v tom, že musíte poslouchat své tělo a jeho potřeby. V mém případě to rozhodně byla kombinace jemného tlaku a relaxační hudby, která mi pomohla opět se spojit s mým vnitřním já.

Břišní masáže pro podporu vnitřních orgánů

Nekonečně fascinující a zároveň překvapivě účinné jsou břišní masáže. Možná se to nezdá, ale naše břicho je po porodu celkem vzhůru nohama. Břišní masáže mohou přispět k tomu, aby se vnitřní orgány vrátily na svá původní místa a podporují i trávení, které může být v této fázi trochu... nepředvídatelné. Opět, diskuse s odborníkem je klíčová – není to masáž pro každého a dělat ji se musí s citem. Já osobně měla po břišní masáži pocit, jako bych se opět sjednotila se svým tělem, které už nebylo domovem pro mou malou holčičku.

Manuální lymfatická drenáž a její prostor v po-porodní péči

Lymfatický systém – ten neviditelný pomocník našeho zdraví. Manuální lymfatická drenáž je speciální typ masáže, který pomáhá odvádět přebytečnou lymfu, a tím redukuje otoky a zlepšuje detoxikaci těla. Po porodu je tyto masáže dobré zvážit, jelikož tělo má sklony retencovat tekutiny kvůli změnám v hormonální rovnováze. Pamatuji si, jak jsem se po několika sezeních cítila doslova odlehčena, a nebylo to jen fyzicky. Jakoby mi bylo po dlouhé době zase dobře ve vlastní kůži, a to je pocit k nezaplacení.

Masáže a vztah s kojením

Kojení je další úžasné dobrodružství, které na nás po porodu čeká. A tady se nabízí další spojení s masážemi! Kvalitní masáž může uvolnit napětí v ramenou, krku a horní části zad, což jsou oblasti, které během kojení dostávají zabrat. Nu a tušíte, co může být bonus? Masírování prsou a oblasti kolem nich může podpořit laktaci a dokonce pomoci při problémech jako je mastitida. I když u této části je potřeba být velmi jemný a opatrný, zkušená masérka vám může být velkým přínosem.

Psychologické přínosy masáží po porodu

Možná lehce opomíjené, ale určitě ne nedůležité, jsou psychologické přínosy masáží. Víte, jak to chodí – nové maminky často bojují s baby blues nebo dokonce s poporodní depresí. Pečující dotek a chvíle, kdy jste středem vesmíru a nemusíte nic řešit, mohou dělat zázraky pro duši. V této chvíli se to točí jen kolem vás a vašeho blaha. A není to nádherné? Jak pro tělo, tak pro duši je důležité, aby si odpočinulo, abychom mohly být nejlepší maminky, jakými můžeme být.

Praktické tipy pro vaši první po-porodní masáž

Tak a teď k praktické části – jak se připravit na tu první masáž? Nejdřív to chce najít správného maséra, což není vůbec malý úkol. Doporučení od přátel a známých je vždy dobrá cesta, ale nezapomínejte si ověřit zkušenosti maséra s novopečenými maminkami. Druhým krokem je nechat toho doma malého rozrucháče třeba pár hodin s někým ze své "důvěryhodné posádky" a vyrazit. Pamatujte, že musíte mít dostatek času na před i po masáži – žádné spěchání. A věřte mi, i kdyby se všechno nepovedlo úplně podle plánu (protože kdy to už s malým miminkem je tak, že?), skvěle strávený čas na masáži to všechno vynahradí. Tak jdeme na to, přeci si to jenom zasloužíme!

Napsat komentář