Dornova metoda a trávení: Průvodce ke zlepšení zdraví trávicího systému

Co je to Dornova metoda?

Někdy mám pocit, že naše těla jsou jako komplikované továrny. Dokážou přeměnit suroviny na energii, obnovit poškozené části a dokonce se vypořádat s nějakým tím nepořádkem. A když něco nefunguje jak má, tak hledáme způsoby, jak stroj znovu nastartovat. Jako by byl nějaký malý údržbář err... údržbářka schovaná uvnitř nás, která všechno ladí a opravuje. Trochu si připadám jako tato údržbářka, když se snažím vyřešit nějaký ten zdravotní zádrhel. A jednou z metod, na kterou jsem narazila, je Dornova metoda. Je to terapie zaměřená na korekci špatného držení těla a nesymetrické polohy páteře a kloubů. A víte co? Má vaše střeva a zažívání se s tou páteří baví víc, než byste si myslela.

Jak Dornova metoda ovlivňuje trávicí systém

Když se s někým bavím o trávicím systému, mám vždycky pocit, že je to ten typ tématu, o kterém se nedejbože nemluví u večeře. A přesto je neuvěřitelně fascinující. Víte, že ta naše vnitřní hadička měří dohromady až několik metrů? Neskutečné! A přitom její zdraví úzce souvisí přímo s vaší páteří. Jestli je vaše páteř jako horská dráha v Mateřídoušce, může to celkem dost zamávat s tím, jak si vaše vnitřnosti podávají tasemku z jedné kapsy do druhé. S pomocí Dornovy metody lze tyto "zákruty" urovnat a zlepšit funkci trávicího systému. Tudíž pokud vás trápí zažívací potíže, jste neustále nafouklí jako balonek na pouti nebo vás sužují bolesti zad, možná byste měli propojit ty dva úkoly našeho údržbáře a pustit se do rovnání páteře. To je jako když si dáte pořádný laxativní čaj a ráno... no, uhádněte sami.

Analýza a příprava na terapii Dornovou metodou

Je to jako s tím, když si chcete postavit IKEA skříň a nemáte návod. Musíte se na to pořádně podívat a přemýšlet, co kde patří. A v Dornově terapii je to úplně stejně. Než zavoláte konzultační linku ke správnému postavení páteře, tj. vyrazíte za terapeutem, je dobré si uvědomit, kam vás bolí a proč. Pokud břicho vystrkuje jako komín pekárny, když tam pečou housky, nebo třeba i opačně, schovává se jako zlodějíček v kukuřičném poli, měli byste to zmínit. A přemýšlejte i o tom, jak se staráte o své páteřečky – jestli náhodou nezneužíváte svou pracovní židli jako odpočívadlo pro nářadí ve skladu. Terapeut pak volí jednotlivé postupy a cvičení na míru vašim potřebám, nachystá vaši páteř jako cukrář dort a pomalu s vámi začne pracovat.

Samošetření Dornovou metodou

Co je lepší než mít příručního údržbáře doma? No přece se stát tím údržbářem! A Dornova metoda vám to umožní. Neznamená to, že byste měli na svých zádech rovnou honit smlouvy na stavební práce, ale existují základní techniky, které můžete vyzkoušet doma. Samozřejmě každé cviky a korekce by měly být vždy konzultovány s certifikovaným terapeutem, jen aby vaše konstrukční úpravy neskončili jako Pisa při zemětřesení. Ale jen tak mezi námi, takové to mám ráda - když se můžete postarat o sebe a ulevit svému břichu kdykoliv si vzpomenete. Tak proč to nezkusit, že? Jen si nezapomeňte přečíst návod na obsluhu - vaše tělo.

Klíčové cviky pro podporu trávicího systému

Jak už bylo řečeno, naše vnitřní trávící mašinka si zachází s páteří jako s nejlepšími kamarády. A pokud jednoho z nich bolí zub, druhému se chce taky plakat. Proto existují cviky, které vám mohou pomoci oba postavit zpátky na nohy (neboli páteře rovnat a trávení pohladit). Nebojte se, nedá vám to tolik zabrat jako honba za malými želé medvídky, kteří se ukryli někde v záhybech vaší pohovky. Cviky jsou navrženy tak, aby cílily na specifické body na těle, které souvisí s trávicí funkcí, takže prakticky posilujete svaly okolo páteře, zatímco vrháte záchranný kruh vašemu trávení.

Účinky Dornovy metody na další aspekty zdraví

Kdyby Dornova metoda byla bylinným čajem, byla by to ta sáčková směs "Pro Všechno Dobrý". Seriózně, představte si, že opravujete jednu část stroje a najedně se všechno zlepší. Jeho efekty se neomezeně pouze na trávicí trakt a páteř. Efektivní zarovnání vaší osy může vést ke zlepšení celkového držení těla, snížení bolesti hlavy (i těch nejtěžších pátek večer), a dokonce i k lepšímu spánku – to je jako byste si vedle postele postavili ohníček a upékali špekáčky. S lepší strukturou těla totiž přichází i lepší průtok krve, a tím i lepší distribuce důležitých živin do všech těch malých fabrik ve vašem těle. A o tom to celé je, že ano? Přítomnost v momentě, pohoda, nižší stres – no není to jako dotaz od milionu dolarů?

Závěrečné myšlenky a doporučení

Můžu vám říci, že až přijdete domů a zjistíte, že se vaše páteř narovnala a vaše trávení už nejsou takové malé zlobidlošky, bude to oslava. Kvůli Dornově metodě nebudete potřebovat ohňostroje. Budete slavit každý den, protože při každé procházce kolem to stoletého stromu v parku nebo vzhlédnutím se na vrchol té nejvyšší budovy ve vašem městě si uvědomíte, že váš trávicí systém i páteř jsou v harmonii. Samozřejmě, jako u všech metod samoléčby, je důležité poradit se s odborníkem a nevrhat se do toho po hlavě jako do prázdného bazénu. S trochou cviku a pečlivosti, i vy můžete své tělo dostat do formy užaslých návštěvníků zdravotnického muzea. A já vám přeji, aby vaše jídelníčky byly plné živin, vaše střeva hladká jako lyže na čerstvém sjezdovce a vaše páteř stejně rovná jako tyče na státní vlajky. Dobrou chuť i požitek z pohybu!

Napsat komentář