Reflexní masáž pro lepší trávení: Účinky a postupy

  • 17.01.2024
  • 0

Úvod do reflexní masáže

Tak si představte, máte po náročném dni, jídlo vám leží v žaludku jako kámen a vy si říkáte, proč zase? Do obličeje se vám derou vzpomínky na babičku a její neustálé napomínání: "Masíruj si nohy, uleví se ti." A ona to, překvapivě, uhranula opět na jedničku. Ale jak to, že právě reflexní masáž má tak zázračný dopad na naše trávení? Na to se zaměříme v tomto článku, který pro vás píšu s plnou dávkou humoru a zajímavých faktů nabitých do každé věty jako zelenina do grandiózního salátu. Reflexní masáž je technika, která pomocí stimulace reflexních bodů na nohou, rukou či uších může pozitivně ovlivnit fungování různých částí těla - včetně trávicího systému. No není to pecka?

O co jde u reflexní masáže

Rozumějte mi dobře, když řeknu reflexní masáž, nejde o to vytvořit na noze šedý stín ručníkem po sprše. Je to metoda, při které specialista aplikuje tlak na specifické body na vašich končetinách. Tyto body jsou jakýmsi mapou celého vašeho organismu a jejich stimulací se snažíme rozpohybovat energii (či jak to tradicionalisté nazývají, životní sílu) ve vašem těle. A právě toto rozpohybování má za následek, že se naše trávení dostává do křečí - tedy do lepšího rytmu.

Základní principy reflexní terapie

Ale jdeme trochu více do hloubky. Reflexní terapie pracuje s předpokladem, že každý orgán, každá část těla, má svůj odpovídající reflexní bod na noze či ruce (a nebojte, není to jako hledání Walda). Masírováním těchto bodů lze povzbudit funkci odpovídajícího orgánu. Je to trochu jako tenkrát, když jste šťouchnutím kamaráda přiměli ke smíchu, jen s tím rozdílem, že zde šťoucháte své vlastní tělo k lepší práci. A ano, vědecké studie ukázaly, že to fakt funguje.

Vliv reflexní masáže na trávicí systém

Takže, když se zaměříme na trávicí systém, můžeme najít spoustu bodů, které když správně promasírujete, zvýšitě motilitu střev, podpoříte produkci trávicích šťáv a dokonce můžete pomoci i při ne příliš populárních plynech. A kdo by si nepřál být v přátelství se svým vlastním trávicím systémem, že?

Techniky reflexní masáže

Nebojte se, nebudu vás tu strašit složitými odbornými termíny. Postupy, jak provádět reflexní masáž, jsou poměrně jednoduché a intuitivní. Když se naučíte základy, můžete je aplikovat na sebe nebo na své blízké. A víte co? Je to výborný způsob, jak si vytvořit krásné chvíle společnosti i doma. Však víte, společný zážitek spojuje. A kdo ví, možná vám to pomůže třeba při dalším rodinném setkání, když budete mít pocit, že nemůžete ani dýchat po všem tom jídle, co jste snědli.

Přínosy reflexní masáže pro trávení

Je naprosto pochopitelné, že si teď říkáte, dobře, a kde jsou ty slíbené přínosy? Tak si je rovnou seřaďme jako kachny na střelnici. Reflexní masáž může pomoci zmírnit zácpu, bolest, nadýmání a mnoho dalších nepříjemných stránek, které si naše trávení občas rádo připraví. A přestože to není žádný univerzální lék, mnohé studie (a opravdu nepřeberné množství děkovných recenzí) nasvědčují tomu, že to stojí za vyzkoušení.

Stres a trávení: Nepřátelé nebo spojenci?

Mluvila jsem už o babičce? Tak vězte, že babička měla vždycky pravdu, i když tvrdila, že stres je nepřítel dobrého trávení. A co s ním může reflexní masáž udělat? No přeci ho vyzve na souboj! Masáží reflexních bodů, spojených se stresem a relaxací, se můžete cítit klidnější, což umožňuje vašemu trávení fungovat lépe a efektivněji. Jasně, není to jako byste vyměnili stres za roční dovolenou na Maldivách, ale rozhodně to pomáhá.

Kdy vyhledat reflexní masáž

Určitě je důležité říct, že pokud máte pravidelné problémy s trávením, byla by návštěva lékaře prvním bodem vašeho plánu. Ale když už jste u toho lékaře a ten vám řekne, že by reflexní masáž mohla být pro vás přínosem, běžte do toho. Ideální je najít si dobrého terapeuta, který má zkušenosti a ví, co dělá. Protože si představte, že by vás měl masírovat někdo, kdo si spletl mapu nohy s mapou hvězdného nebe... to by bylo, co?

Jak začít s reflexní masáží

A nemusíte mít strach, nebudu vás posílat do džungle hledat šamana, který vás naučí tajemná kouzla o reflexní masáži. Začít můžete i vy sami doma. Existují kurzy, knihy, videa na YouTube, které vás provedou základy. A pak už jen stačí zůstat konzistentní a pravidelně si dopřávat tu chvíli relaxace a péče o svoje tělo. A třeba jednoho dne zjistíte, že vám to dává víc než jen lepší trávení - dává vám to čas sami pro sebe a možnost být v lepším souladu s tělem, které vám tolik slouží.

Závěr

No a teď, přátelé, co víc dodat? Snad jen, že tajemství lepšího trávení nemusí být vždy v pastilkách a pilulkách. Někdy stačí jen trocha masážní magie, aby se všechny procesy vašeho těla rozjely, jak mají. A jestli vám babička tvrdila, že nohy jsou základ, věřte jí. Jak jste viděli, je spousta důvodů, proč si dopřát reflexní masáž a vyjít si tak vstříc ke zdravějšímu trávení a klidnějšímu životu. Tak směle do toho s humorem a otevřeným srdcem, a uvidíte, jak vám vaše tělo poděkuje. A když už nic, možná si tak aspoň příjemně zahřejete nohy!

Napsat komentář